Airsoft


Airsoft to gra zespołowa wykorzystująca repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami. Zabawa ma za zadanie realnie odtworzyć prawdziwe działania wojenne. Airsoft staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Na terenie kraju powstaje i działa wiele grup Airsoftowych. Chcesz dowiedzieć się więcej o nowym hobby zapraszamy do lektury.

 

Podstawowe informacje o Airsoftcie
 
Airsoft, sam w sobie, jest grą zespołową opartą na rekonstrukcji działań wojennych. Gracze podzieleni na strony konfliktu, zazwyczaj dwie, czasami więcej, używają replik broni palnej strzelających plastykowymi kulkami o średnicy 6mm. Najogólniej gra polega na trafieniu przeciwnika kulką, jednak nie jest to ostatecznym, ani jedynym jej celem. Gry Airsoftowe zazwyczaj posiadają określony scenariusz, który zawiera mniej lub bardziej rozwiniętą charakterystykę stron konfliktu oraz zadania do zrealizowania przez każda z nich. Oczywiście długość tak jak i poziom rozwinięcia scenariusza zależy od organizatora imprezy oraz od jej typu, ale o tym dokładniej napiszę później. Pod wieloma względami  Airsoft przypomina Paintball, ale istnieje między nimi zasadnicza różnica. Przede wszystkim chodzi o realizm, a  ten w Airsofcie jest dużo większy niż w paintballu. „Broń” używana w Airsofcie to repliki broni palnej, wykonane w skali jeden do jednego. Im lepszy producent tym replika jest bardziej zbliżona wyglądam do oryginału i posiada więcej detali prawdziwej broni. Gracze Airsoftowi zazwyczaj noszą wojskowe mundury armii różnych krajów. Czasem scenariusz wymaga aby część graczy występowała w konkretnym mundurze lub ubraniu(np. stylizacja na amerykańską piechotę morską, niemiecką bundeshwere, islamskich terrorystów czy najemników z Blackwater),  dzięki takim zabiegom na imprezach łatwiej wczuć się w klimat. Oprócz repliki i munduru większość Airsoftowców nosi na sobie tak zwany „szpej”, chodzi o wszelkiego rodzaju oporządzenie wojskowe, takie jak kamizelki taktyczne lub kuloodporne, ładownice, kabury, plecaki, manierki oraz wszystko to co znajduje się na wyposażeniu prawdziwych żołnierzy. Wszystkie wspomniane przeze mnie zabiegi składają się na niepowtarzalny klimat Airsoftu, ale niektórzy posuwają się w tym jeszcze dalej o czym również dowiecie się z tego artykułu.

 

Rekonstrukcja

 

Niektórzy zapaleńcy zajmują się rekonstrukcją. Są to ludzie lub całe grupy, które posiadają umundurowanie i wyposażenie konkretnej jednostki lub formacji wojskowej z konkretnego państwa. Dla takich ludzi bardzo ważne są szczegóły i bardziej pasjonuje ich poszukiwanie kolejnych elementów oryginalnego wyposażenia swojej ulubionej jednostki niż sam udział w grach Airsoftowych(czasami jedyne co mają wspólnego z airsoftem to posiadanie repliki, bo nie uczestniczą w spotkaniach Airsoftowych). Fani rekonstrukcji przywiązują duża wagę do szczegółów, ich wyposażenia musi dokładnie odpowiadać wyposażeniu jednostki którą rekonstruują. Czasami rekonstruowana jest również taktyka stosowana przez daną formację, jej procedury oraz inny dorobek(taki jak np. slangi i gesty). Ponieważ wyposażenie wojska zmienia się bardzo szybko, najczęściej rekonstruuje się jednostkę z określonego okresu czasu (np. Rekonstrukcja USMC z okresu I Wojny w Zatoce Perskiej).

ASG / fot. Mattrne

Grupa ASG SORT Zamość / fot. Mattrne

Rodzaje gier Airsoftowych

Gry sportowe "strzelanki" – Jest to rywalizacją dwóch lub więcej drużyn, z których każda ma postawione przed sobą konkretne zadania. Zazwyczaj taka gra opiera się na scenariuszach znanych z gier komputerowych typu „Couter strike” , w których chodzi o odbicie zakładnika, eliminację przeciwników, walkę o flagę lub przejęcie jakiegoś obszaru. Otrzymanie trafienia wiąże się z wykluczeniem z gry na określony czas, niekiedy do końca trwania scenariusza. "Strzelanki" są dynamiczne, trwają kilkadziesiąt minut do kilku godzin. Najczęscie na jedną strzelankę składa się kilka scenariuszy.

LARP-y (ang. live action role-playing) – rozgrywki o bardzo rozbudowanej fabule, gdzie stawia się głównie na klimat. Gracze nie tylko wykonują wyznaczone zadania, ale mają pełną dowolność w wyborze sposobów w jaki tego dokonają, więc wiele zależy od ich kreatywności. W LARP-ach można posługiwać się środkami dyplomatycznymi, ekonomicznymi i militarnymi. Można powiedzieć, że w tego typu grze, samo strzelanie jest zaledwie dodatkiem do klimatycznej zabawy rodem z gier  RPG (role-playing game). Scenariusze zazwyczaj wymagają kilkuset graczy i wielu rekwizytów, często ich autorzy wprowadzają akcenty humorystyczne.


Milsimy (skrót od ang. military simulation) – ze wszystkich rodzajów gier Airsoftowych  ta najbardziej stawia na odwzorowania realnych warunków pola walki razem z wywiadem, logistyką i strategią. Rozgrywka jest trudna, często trwa 24 godziny lub dłużej, od uczestników wymaga zgrania, dobrej kondycji, wytrzymałości psychicznej oraz często odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Zazwyczaj jedno trafienie całkowicie eliminuje uczestnika z rozgrywki co jest dodatkowym utrudnieniem, ale i motywacją. Istnieją firmy, które organizują specjalne szkolenia przygotowujące to tego typu gier i podnoszące umiejętności graczy.

Strzelanka ASG / fot. Mattrne

Strzelanka ASG / fot. Mattrne

Historia Airsoft’u

Korzenie Airsoftu sięgają przełomu lat 70-tych i 80-tych. Ponieważ po II wojnie światowej Japonia dysponowała bardzo ograniczonym arsenałem broni palnej potrzebowała alternatywy, dzięki której żołnierze mogliby skutecznie trenować. Wówczas producenci broni wymyślili nieszkodliwe dla ludzi repliki realnej broni, pozwalające na doskonalenie umiejętności strzeleckich. Repliki te strzelały plastykowymi kulkami o średnicy 6mm, napędzane były sprężyną i wykorzystywały prosty układ pneumatyczny. U podstaw Japońskiego Airsoftu leży tradycja bushido, kładąca nacisk na honor, szacunek dla przeciwnika i samodoskonalenie. W tym samym czasie Airsoft pojawił się także w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Soft Air. W późniejszym czasie azjatycki Airsoft zaczął się rozpowszechniać również poza Japonię i powolni ogarniał takie kraje jak Korea, Tajwan, Hong Kong oraz Filipiny. W połowie lat 90-tych Airsoft dotarł w końcu na stary kontynent. Równocześnie z Europą zjawiskiem zainteresowała się Ameryka Południowa i w ciągu 3 kolejnych lat nastąpił jego gwałtowny rozwój. Wraz ze wzrostem popularności Airsoftu, hobbyści zaczęli organizować spotkania tzw. "strzelanki". Od tego czasu Airsoft rozwijał się aż osiągnął swoją aktualną formę.

W Polsce Airsoft jest stosunkowo nowym ale cieszącym się rosnącą popularnością hobby, głównie dzięki tanim i coraz lepszym chińskim replikom. Uważa się, że w naszym kraju Airsoft pojawił się wraz z napływem chińskich, zabawkowych pistoletów na kulki w późnych latach 90-tych. Pistolety te oczywiście były bardzo słabej jakości ponieważ były produkowane jako zabawki dla dzieci, chociaż były to wyjątkowe niebezpieczne zabawki. Jednak ludzie, którym zależało na większym realizmie, fani wojskowości i militariów, zaczęli
kupować markowe repliki za granicą. Niedługo później rozpoczęto import markowych replik z Azji. Z czasem importowano coraz więcej i to coraz lepszego sprzętu. Rok 2001 był dla polskiego Airsoftu bardzo ważny, powstał wtedy portal internetowy wmasg.pl(Witryna Maniaków Air Soft Gun). Jest to do tej pory największy polski portal poświęcony Airsoftowi, na którym pojawiają się na bieżąco newsy ze świata Airsoftu, recenzje nowych replik, oraz na forum informacje o aktualnych spotkaniach o zasięgu regionalnym lub ogólnopolskim. WMASG stało się środkiem komunikacji wszystkich polskich miłośników Airsoftu i w pewien sposób ich zjednoczyło.

Z upływem czasu Airsoft cieszy się coraz to większą popularnością na całym świecie i okazuje się, że przyciąga coraz więcej graczy paintballowych. Cały czas wzrasta zapotrzebowanie i wymagania maniaków, powstają nowe, wciąż ulepszane repliki broni. Na całym świecie organizuję się coraz więcej oficjalnych zlotów. Wielu „paintballowców” do zmiany hobby przekonuje fakt, że aby lepiej wczuć się w militarny klimat maniacy zaopatrują się nie tylko w profesjonalne repliki broni, ale także w mundury, sprzęt i oporządzenie wojskowe.

SPOT Zamość / fot. Mattrne

SORT Zamość / fot. Mattrne

Repliki

Jak już pisałem w airsofcie wykorzystuje się repliki broni palnej. Podstawową amunicją są plastykowe kulki o średnicy 6mm, rzadziej 8mm, o różnej masie. Do repliki należy dobrać odpowiednie kulki w zależności od mocy jaką dysponuje, im większa moc tym cięższe kulki i lepsza celność. Jako moc repliki określa się prędkość jaką nadaje ona kulce o masie 0,2g. Zazwyczaj prędkość ta jest wyrażana w stopach na sekundę(fps). Minimalna moc jaką posiadają repliki to około 300fps(czasami mniej ze względów technicznych), natomiast maksymalna moc repliki kupionej w sklepie sięga 450fps czasami 500fps. Oczywiście możliwe jest podniesienie prędkości wylotowej repliki, tak zwany tunning mocowy. Replika przy ekstremalnym tubingu mocowym może posiadać moc nawet do 700fps. Takie moce są pożądane w replikach karabinów snajperskich, gdzie strzela się do przeciwników na dużym dystansie, walka na krótkim dystansie przy takiej mocy repliki jest niebezpieczna dla uczestników. Oprócz tunningu mocowego na replikach robi się też tunning wyglądu. W sklepach dostępne są liczne akcesoria i części, które sprawią, że replika będzie wygodna, dostosowana do potrzeb użytkownika i niepowtarzalna. Możemy kupować do naszej repliki praktycznie wszystko czego używa się w ostrej broni, począwszy od różnego rodzaju pasków do zawieszenia broni i pionowych chwytów taktycznych, przez optykę i tłumiki, aż na
regulowanych kolbach i profilowanych chwytach pistoletowych kończąc. Możliwości są bardzo szerokie i niema sensu wymieniać wszystkich wymieniać. Na dzisiejszym rynku replik każdy może wybrać sobie taką jaka mu odpowiada i dodatkowo przerobić ją do swoich indywidualnych potrzeb, ale musi też zdecydować co będzie napędzać jego replikę. Istnieją trzy typy replik, repliki sprężynowe, elektrycznei gazowe, każda ma swoje wady i zalety i mimo, że najbardziej popularne są repliki elektryczne każdy typ ma swoich zwolenników.

Repliki sprężynowe(spring)- zwane też potocznie pompkami, są repliki strzelające tylko ogniem pojedynczym. Kulka jest wypychana z lufy przez powietrze sprężane za pomocą tłoka, pchanego przez sprężynę. Sprężyna jest naciągana ręcznie przed każdym oddaniem strzału, a następnie zwalniana przez układ spustowy. Repliki sprężynowe to zazwyczaj repliki broni  nieautomatycznej, karabinów snajperskich lub strzelb.

Repliki elektryczne(AEG-air electric gun)- repliki elektryczne to repliki broni automatycznej, czasem półautomatycznej. Większość replik pistoletów i karabinów maszynowych oraz karabinów szturmowych to AEG-i. Zasada ich działania jest taka sama jak w przypadku replik sprężynowych, z tą różnicą, że sprężyna jest naciągana przez układ zębatek napędzanych silnikiem elektrycznym.  

Repliki gazowe- zasada działania replik gazowych bardzo przypomina rozwiązania z ostrej broni.  Podstawowa różnica jest taka, że zamiast gazów prochowych do nadania prędkości „pocisku’ oraz do przeładowania broni, wykorzystywany jest dwutlenek węgla lub specjalny gaz z domieszką oleju sylikonowego(greek gas). Najczęściej spotykane gazowe repliki to broń krótka. Napęd gazowy umożliwia budowanie niewielkich replik o sporej mocy, dodatkowo wyposażonych w system blow back. System ten sprawia, że po każdym strzale zamek jest wyrzucany do tyłu, tak jak w przypadku prawdziwej broni. Gazowe repliki z blow back-iem to nie tylko pistolety, coraz popularniejsze są repliki broni długiej tego typu.

Strzelec Airsoft / fot. Mattrne

Strzelec SORT Zamość / fot. Mattrne

Bezpieczeństwo

Kiedy czytacie o tym jak ludzie strzelają do siebie plastykowymi kulkami miotanymi często z dużą mocą Airsoft może wydawać się niebezpieczny. Jest w tym oczywiście sporo prawdy i nie chodzi tylko o kulki, ale strzelanki często organizowane są na Terenia, na którym nie trudno o wypadek. Jednak jeśli uczestnicy przestrzegają podstawowe zasady bezpieczeństwa, można mieć pewność, że nikomu nic się nie stanie. Podczas spotkania Airsoftowego cały czas należy mieć na sobie okulary lub gogle ochronne(podczas strzelania w budynku najlepiej maskę). Na spotkaniach obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Najważniejsze jest jednak zachowanie przez uczestników zdrowego rozsądku, nie strzelanie z mocnych replik na małych odległościach, nie celowanie w głowę i zachowanie ostrożności w budynkach gdzie można natknąć się na gruz i potłuczone szkło. Jeśli uczestnicy są odpowiedzialni i stosują się do powyższych reguł, Airsoft staje się bezpieczną i przyjemną rozrywką dal każdego.

 

Bibliografia:

 
http://www.gsg-1.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Airsoft
http://storm.fatnet.pl/

  

Autor:

Jakub Bielawski

   

Zdjęcia:

Mattrne

 
Joomla SEO by AceSEF
Rola ożaglowania w drugiej połowie XIX wieku, na jednostkach parowo-żaglowych.
niedziela, 24 października 2010
Wybierając jako cezurę rok 1850, znajdziemy się w świecie (morskim), gdzie pływały obok siebie żaglowce bez pomocniczego napędu mechanicznego, bocznokołowce z dodatkowym napędem żaglowym oraz śrubowe jednostki parowo-żaglowe. Bywały też (na rzekach) parowce pozbawione jakichkolwiek...
Więcej…
Pustynna misja w oczach żołnierza z PKW Czad.
niedziela, 24 października 2010
PKW Czad przeznaczony był do zapewnienia bezpieczeństwa działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Darfuru w latach 2008-2009. Polski kontyngent wojskowy brał udział w operacji EUFOR w Czadzie, która była 5. operacją wojskową Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki...
Więcej…
T-80UD sił zbrojnych Pakistanu
piątek, 21 grudnia 2012
Krótki zarys historii czołgów T-80UD znajdujących się na uzbrojeniu sił zbrojnych Pakistanu, a zarazem jednego z najlepszych wozów tego typu zaprojektowanych w byłym ZSRR. Czołg ten jest powodem, dla którego Indie znacznie przyśpieszyły modernizację własnych wojsk pancerno...
Więcej…
Ł. Piechocki - Niemiecka broń V-1 i V-2
czwartek, 21 kwietnia 2011
Łukasz Piechocki przedstawia nam w skondensowany sposób historię niemieckiego samolotu-pocisku V-1 oraz rakiety V-2. I już wyjaśniam zmartwionych czytelników szukających historycznych opisów a nie monotonnych analiz technicznych - ta książka jest dla was. Tekst was nie zanudzi, tylko...
Więcej…

Instytut Wydawniczy Erica Rebis Almapress War Book Inne Spacery Cenega

 

SmartAge.pl - Portal ludzi ciekawych Świata

Facebook RSS

All rights reserved by Militis.pl 2008-2012